Znaleziono portret ostatniego członka dynastii Bunburgów

Wiadomości ze świata

Ostatnie miesiące to pasmo wielkich sukcesów króliczej archeologii. Najpierw znaleziono posążek buraka z ery neolitu, a później hieroglify sugerujące, że króliki już w czasach starożytnych miały zwyczaj obgryzania kabli. Teraz jednak badacze z British Institute Of Bunology dokonali niesamowitego odkrycia w ruinach austriackiego zamku dynastii Bunburgów.

Archeolog, który przyczynił się do odkrycia portretu.
Archeolog, który przyczynił się do odkrycia portretu.

Fryderyk XVI Bunburg, ostatni wnuk słynnego władcy Fryderyka IX Wielkiego – który znany jest głównie ze zniesienia podatku na siano – był postrzegany jako czarna owca rodu. Przede wszystkim dlatego, że nie chciał kontynuować dynastii i odmówił przyjęcia korony. Wolał oddawać się poezji i malarstwu, którą to otwarcie potępiano na dworze. Jak pisał ówczesny kronikarz, Ączulus, „Jedzenie służyło wtedy do jedzenia, a nie do przedstawiania go na obrazie. Poza tym Fryderyk malował tak długo, że nawet siano ustawione do pozowania potrafiło się zepsuć„.

Fryderyk XVI Bunburg
Fryderyk XVI Bunburg

Książę miał bardzo otwarty umysł, ale niestety władza go odstręczała. Ostatecznie nigdy nie zasiadł na tronie, nie spłodził także potomka. Był wierny sztuce i to ona stała się jego miłością życia. Do dzisiejszych czasów zachowało się kilka jego dzieł, zgromadzonych głównie w muzeach i kolekcjach prywatnych. Zainspirował wielu późniejszych twórców, takich jak np. Matejko – wpływy Fryderyka widać m.in. na jego obrazie „Unia lubelska II”.

"Unia Lubelska II" Matejki, z wyraźną inspiracją twórczością Bunburga
„Unia Lubelska II” Matejki, z wyraźną inspiracją twórczością Bunburga

Archeolodzy natknęli się na jego portret podczas przeszukiwania małego schowka w zamku Fryderyka IX. Był to składzik na miotły. Obraz prawdopodobnie znalazł się tam w wyniku zaniedbania lub chęci wykreślenia osoby młodego księcia z życia rodu. Badacze odkryli także nieznane wcześniej obrazy, jak „Zachód słońca nad polem pasternaku” czy „Studium ogórka”.

Studium Ogórka
Studium Ogórka

Już niedługo zdobycze archeologów będzie można obejrzeć na specjalnej wystawie poświęconej Bunburgom w Londynie.

4 thoughts on “Znaleziono portret ostatniego członka dynastii Bunburgów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *