[KRÓLIK MIESIĄCA] Maczek Turlaczek

Królik Miesiąca

Prezentujemy Królika Grudnia – Maczka!

Prawie już dorosły Maczek (fot. Magda)
Prawie już dorosły Maczek (fot. Magda)

Maczek to królik, który jest bohaterem super słodkich filmików. Uważamy, że całkowicie wystarczą one jako uzasadnienie kandydatury.

A na poważnie – znamy Maczka osobiście. Pamiętamy, jak wyglądał, kiedy wyjmowaliśmy go z klatki wypełnionej trocinami, jak dzielnie zniósł wszystko, co się potem działo – podróż przez całe miasto do domu tymczasowego u Cynia, weterynarzy, leczenie. Był taki malutki, ledwo odstawiony od matki, i do tego z suchymi oczami.

I właśnie te oczy to największy problem. Przytoczymy cytat z postu fundacji na temat jego zdrowia: „Oczka są w fatalnym stanie, co więcej maluch cierpi, gdyż chore oczka bardzo go bolą 🙁 W obu oczach rogówka jest uszkodzona, zaczynają mu wrastać naczynia krwionośne, wytworzył się chrust wokół oczu. Choroba (KCS) jest najprawdopodobniej wrodzona, rogówka i spojówka ma stan zapalny i jest sucha. Gruczoł Meiboma odpowiadający min za utrzymanie wilgoci w oczach jest uszkodzony lub w pełni sie nie rozwinął, ze względu na to, że ma dopiero 5 tygodni zakładamy, że z tym się urodził.

Nie wiadomo, ile czasu leczenie potrwa. Wiemy, że czytają nas ludzie, którym los królików nie jest obojętny – dlatego chcieliśmy przy okazji wspomnieć o tym, jak ważne jest napominanie znajomych, żeby nie kupować uszaków w sklepie, ale też nie przechodzić obojętnie obok takich przypadków, jak Maczek. Gdyby wrażliwe na dobro zwierząt dziewczyny, Asia i Sandra, nie zauważyły go i się nie przejęły, być może maluch nie trafiłby pod super opiekę w domu Cynia i już by nie żył. Upominajcie pracowników sklepu, czasem z braku wiedzy lub czasu nie dostrzegają niepokojących sygnałów.

Leży to nam na sercu również z tego powodu, że nasz redaktor naczelny, Ączek, w wyniku pomyłki hodowcy trafił do sklepu w piątym tygodniu życia (a nawet wcześniej), i nasi ludzie odchowali go, trzęsąc się nad nim jak galaretki truskawkowe. Dzięki dobremu sercu pracowników tego zoologa nikt malucha nie kupił, tylko został przekazany fundacji. Ale mogłoby być różnie, gdyby znalazł się w innym miejscu.

Takich przypadków jest wiele. Dlaczego dzisiaj o tym tyle piszemy? Ponieważ idą święta. To czas, kiedy pojawią się chore promocje w sklepach typu „Do każdego chomika królik gratis”, to także czas, kiedy rodzice kupują dzieciom małe króliczki, które potem są wyrzucane na ulicę (o ile dożyją). Dlatego jeśli czytasz to i stoisz przed taką decyzją – prosimy, nie kupuj, tylko adoptuj.

Dość tej powagi, zobaczcie lepiej jak Maczek robi klasyczną wywrotkę na boczek!

Albo jak je:

Gratulujemy!

4 thoughts on “[KRÓLIK MIESIĄCA] Maczek Turlaczek

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *