Jak króliki odmieniły oblicze sztuki nowoczesnej? Przegląd dzieł współczesnych artystów

Nowoczesna sztuka odchodzi powoli od malowania realistycznych obrazów na liściach laurowych czy pełnych detali rzeźb z gałęzi jabłoni. Współcześni artyści czerpią inspiracje z życia codziennego i chcą swoimi dziełami przekazać ważne wartości.

Czorcia (w szerszych kręgach znana jako Borusia) od najmłodszych lat lubiła tworzyć instalacje, które umożliwiały jej wyrażenie siebie i pokazanie światu tego, co siedzi w jej sercu. Poniżej widzimy jej debiutanckie dzieło, zaprezentowane na wystawie w Royal Bunny Museum.

Dzieło Czorci pt. „Rolka po papierze wśród skrawków kartonu”

Szarunia to skromna artystka, która lubi w swoich pracach wykorzystywać przedmioty codziennego użytku. Jak sama mówi o sztuce: „Powinna przede wszystkim służyć innym.”

Szarunia prezentuje jedno ze swoich najlepszych dzieł, „Koc rozciągnięty między fotelem i łóżeczkiem, a z tyłu karton z dziurką” (fot. by Asia)

Jimmy uważa, że jest sztuką samą w sobie. Dlatego nie waha się pokazywać własnego, puchatego pyszczka na licznych wystawach. Poniżej jego sztandarowe dzieło, nazwane po prostu Jimmek:

„Jimmek.” – instalacja zdobyła liczne nagrody podczas Festiwalu Sztuki Pięknej (fot. by Aguleks)

Kontrowersyjna para artystów, Gustuś i Frania, nie boi się żadnego tematu – lubią pokazywać światu rzeczy trudne, zmuszające do myślenia i własnej interpretacji. Na wystawie „Słodki świat puchatego królika” zrobili wszystkim na przekór i zaprezentowali widzom rzeźbę… armaty.

„Armata bobków” (fot. by Marta)

Pistacja i Chleb tworzą romantyczne instalacje z siebie samych. Chcą pokazać innym, że prawdziwa miłość istnieje i nie polega tylko na gotowaniu obiadów dla męża. To znaczy, obiady są fajne, ale leżenie jest jeszcze fajniejsze.

Pistacja i Chleb w instalacji „Chleb z Pistacją” (fot. by Kasia)

Kruszyn jest zdecydowanie największym artystą swojego pokolenia (w sensie dosłownym). Lubi sztukę nieokreśloną, niedopowiedzianą, trochę chaotyczną. Specjalizuje się w tematyce domowej. Ceni sobie pokruszony żwirek jako tworzywo plastyczne i mogące przybierać dowolne kształty.

„Żwirek porozrzucany na podłodze i szufelka”, jedno z bardziej znanych dzieł Kruszyna. (fot. by Magda)

A Wy? Uprawiacie jakąś formę sztuki?

2 thoughts on “Jak króliki odmieniły oblicze sztuki nowoczesnej? Przegląd dzieł współczesnych artystów

  1. Cudowni artyści! Cieszę się, że młode pokolenie potrafi, jak ja, iść pod prąd. Oby jak najwięcej takich performance’ów, instalacji artystycznych, nietuzinkowych dzieł! I dział.

    1. Staramy się wciąż promować młodych artystów i chcielibyśmy tylko dodać, że działa stały się nie lada atrakcją w naszym muzeum!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *